Nic nie solidaryzuje bardziej, niż wspólne kibicowanie. Jak twierdzi  dr Joanna Basiaga-Pasternak, psycholog sportowy z AWF w Krakowie: „Sukcesy drużyny, której kibicujemy, traktujemy jak własne sukcesy, a ewentualne porażki, niestety, również są naszymi porażkami. Kibicowanie łączy, to niesamowita okazja do wspólnego przeżywania emocji”. Jak wynika z badania domu mediowego MEC, 73% Polaków, czyli blisko trzy czwarte naszego społeczeństwa, planuje oglądać mecze w towarzystwie przynajmniej kilkorga osób. W tym ponad jedna trzecia (35%) pozostanie w gronie rodziny, ponad jedna czwarta (27 proc.) w towarzystwie przyjaciół i znajomych, 12 proc. będzie kibicować w większym gronie. Fenomenem jest także to, że nasza narodowa piłka nożna, mimo braku sukcesów na koncie, wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dzieje się tak, ponieważ podczas rozgrywek następuje silna identyfikacja z drużyną. Właśnie dlatego sport dostarcza nam tyle emocji.

Wants and needs w dobie mediów społecznościowych

Kiedyś informacje na temat nadchodzących wydarzeń sportowych, samych sportowców czy wyniku ostatniego meczu pojawiały się w gazecie, czasopiśmie, radiu czy telewizji. Tam komunikacja się zaczynała i… tam kończyła. Nie było miejsca na sprzężenie zwrotne od konsumentów. Dzisiaj firmy zaczęły słuchać. W dzisiejszych czasach firma musi być tam, gdzie jej klient. A gdzie są klienci? Na przykład na Facebooku. Media społecznościowe to silne i bardzo skuteczne kanały wsparcia biznesu, pozwalające przede wszystkim na komunikację z konsumentem. Dzięki słuchaniu firma może ulepszyć produkt, lepiej dostosować usługę czy też poprawić obsługę klienta. Tylko te firmy mają szansę na sukces, które wykorzystując dwukierunkowy model komunikacji, naprawdę SŁUCHAJĄ, a dalej potrafią zaspokoić POTRZEBY swoich klientów, zmieniając strategię komunikacji z nastawionej na produkt na konsumenckie „wants and needs”.

Fan experience

Jak w branży sportowej najlepiej wykorzystać Social Media? W sporcie media społecznościowe nie służą do sprzedaży. Nie ma lepszego narzędzia, szczególnie w tym obszarze do budowania zaangażowania konsumentów. Fani nie chcą konkursu na darmową transmisję meczu czy przesyłania raz w tygodniu newslettera z informacjami, o których dawno już wiedzą… Fani sportu chcą wspólnie z marką doświadczać! Aktywność w kanałach społecznościowych wzrasta nie tylko przed danym meczem czy też zaraz po meczu, ale w trakcie – komentowane są na gorąco zagrania, bramki, faule, decyzje sędziów… Idealny przykład stanowi tutaj stadion San Francisco (68 500 tysięcy miejsc). W trakcie trwania meczu otwarcia, podczas najważniejszych momentów wydarzenia z udostępnionej na stadionie sieci Wi-Fi skorzystało 250 tysięcy kibiców, generując ruch 2181 GB danych. Wynik ten został pobity podczas ostatniego Super Bowl. Na stadionie w New Jersey wygenerowano 3276 GB! Większość w wyniku używania Facebooka, Twittera i Instagrama.

Social Media Command Centre

Genialnym narzędziem do budowania zaangażowania fanów tu i teraz są Social Media Command Centres. Na stadionie zostaje wydzielony specjalny obszar, na którym wybrani fani na bieżąco komentują mecz, komunikując w różnych kanałach społecznościowych. „Wybrani” influencerzy, często blogerzy sportowi, muszą posiadać doświadczenie oraz wiedzę na temat konkretnego sportu. Generują content, są perfekcyjnymi Community Managerami – doskonale wiedzą, czego fani chcą, znają ich potrzeby, a także… tekst zagrzewających do boju hymnów. Aby jednak stworzyć takie miejsce, stadion musi być odpowiednio przygotowany. I tutaj prym w dostępie do Internetu na stadionach wiedzie USA. Na 31 stadionów aż 21 posiada dostęp do sieci.  Z ciekawostek – nowy stadion w San Francisco uchodzi aktualnie za najbardziej zaawansowany technologicznie obiekt sportowy na świecie. Położono tam ogromny nacisk na aspekt Fan Experience. Stworzono łącznie ponad 600 punktów dostępu do sieci Wi-Fi, a samo okablowanie stadionu ma długość ponad 643 kilometry!

Sport to też produkt

Oprócz aspektów społecznych i emocjonalnych, warto podkreślić, że sport to produkt wręcz unikalny. Każda gra, mecz czy konkurencja ma własny wynik, który nie jest znany z wyprzedzeniem, a przez to produktu nie można kontrolować. Ponadto kolejny wyróżnikiem jest fakt, że sport bardzo często jest konsumowany dokładnie w tym samym czasie, kiedy jest wytwarzany. Odbiór produktu również jest wyjątkowy – emocje, jakie nam daje, są ulotne i efemeryczne, co sprawia, że wydarzenia te mają bardzo osobisty charakter. Sport wpływa na ludzi w wyjątkowy sposób, dlatego też nie ma się co dziwić, że komunikacja oraz marketing sportowy również wymagają specjalnego podejścia oraz doboru narzędzi, szczególnie w obszarze mediów społecznościowych.

Sandra Kaczmarek

Więcej na blog.hkstrategies.pl

Privacy Policy

We have updated our Privacy Notice for this website. Please click below to review.

View Privacy Policy