Śmierć prasy drukowanej przepowiadana jest od co najmniej dekady. Rosnąca rola mediów elektronicznych, coraz większa popularność kultury obrazkowej i – to też znak czasów – filmowej sprawia, że po prasę drukowaną sięga coraz mniej osób. Press is dead?

Każdego miesiąca Związek Kontroli Dystrybucji Prasy ogłasza alarmujące dane o kolejnych spadkach sprzedaży, a Future Exploration, agencja badająca trendy i na ich podstawie przewidująca przyszłość, wydała raport, z którego wynika, że słowo drukowane zniknie z powierzchni Ziemi po 2040 roku. Pogłoski o śmierci prasy są jednak mocno przesadzone. Dlaczego? Są co najmniej dwie przyczyny. Z jednej strony coraz więcej wydawców w umiejętny sposób sprzedaje prasę w Internecie, z drugiej – rośnie rynek tzw. slow readingu – nowoczesnych lifestyle’owych magazynów skierowanych do wymagającego, wielkomiejskiego czytelnika.

Ukryte za paywallem

Na początku 2015 roku wydawnictwo Agora oświadczyło, że internetowa Gazeta Wyborcza ma już prawie 55 tysięcy aktywnych subskrybentów – czytelników, którzy gotowi są co miesiąc opłacać abonament, aby mieć cyfrowy dostęp do tekstów publikowanych przez ten największy polski dziennik. Oznacza to, że już co czwarty czytelnik Gazety przegląda ją w formie cyfrowej. Na ukrycie treści za paywallem zdecydowały się też inne tytuły, m. in. Dziennik Gazeta Prawna czy Puls Biznesu i sukcesywnie zwiększają liczbę subskrybentów. Nowy model dystrybucji prasy jest dla branży koniecznością i wydaje się być jedynym sposobem utrzymania dochodu w sytuacji, w której sukcesywnie spadają nakłady prasy drukowanej. Wprowadzany od kilku lat na Zachodzie model paywalla z niedowierzaniem przyjmowany był na polskim rynku. Przemysław Pająk, redaktor naczelny serwisu technologicznego Spidersweb.pl, oficjalnie „odszczekał” swój sceptycyzm i przyznał, że nie sądził, że Agorze uda się osiągnąć tak dobry wynik w ciągu zaledwie roku funkcjonowania paywalla. Ku zaskoczeniu publicystów i marketerów okazało się, że Polacy są gotowi płacić za wartościowe treści o charakterze newsowym i publicystycznym.

Hipster czyta

A co z prasą drukowaną? Skoro nawet dzienniki stawiają dziś na obecność w Internecie, to czy czasopisma czeka niechybna śmierć? Okazuje się, że niekoniecznie. Branżę mediową zaskoczył dynamiczny rozwój nowego segmentu – lifestyle’owych, tematycznych magazynów drukowanych skierowanych do młodych, wielkomiejskich czytelników. Wysmakowane artystycznie (szata graficzna jest często projektowana przez rozrywanych grafików młodego pokolenia, jak np. Edgar Bąk czy Olek Modzelewski), ze starannie dobranymi zdjęciami pochodzącymi z sesji realizowanych na zlecenie, a nie ze stocku i niszowymi tekstami przeznaczonymi dla miłośników miejskiego życia. Kukbuk, Usta, Monitor Magazine czy Zwykłe życie, zakładane przez pasjonatów bez biznesplanu stały szybko stały się elementem rynku wydawniczego w Polsce. Wydawane w nakładach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy znalazły czytelników wśród pożądanej przez reklamodawców grupy młodych ludzi z dużych miast, dzięki czemu nie są tylko zinami (nieprofesjonalnymi czasopismami tworzonymi przez grupę zapaleńców), ale przynoszącymi dochód prawdziwie biznesowymi produktami o ściśle określonej grupie docelowej.

Ewolucję rynku prasy drukowanej z uwagą śledzą inwestorzy wspierający najnowocześniejsze trendy, widząc w nim kolejną wartą zainteresowania niszę. W listopadzie 2014 roku na rynku pojawił się Pineapple, wydawany przez Airbnb (popularny portal, dzięki któremu możemy dokonać wakacyjnego najmu nieruchomości) kwartalnik o charakterze lifestyle’owym. Reprezentujący spójną z szatą graficzną Airbnb estetykę magazyn służy nie tyle promocji Airbnb, co prezentacji określonego stylu życia. Wydawany na dobrej jakości papierze, z pięknymi zdjęciami i dopracowanymi artykułami jest dowodem, że prasa żyje i ma się dobrze. Zwłaszcza jeśli inwestują w nią twórcy najbardziej udanych przedsięwzięć internetowych!

Magdalena Szulc

Więcej na blog.hkstrategies.pl

Privacy Policy

We have updated our Privacy Notice for this website. Please click below to review.

View Privacy Policy