Pakiet onkologiczny to jeden z najbardziej gorących tematów w obszarze zdrowia w Polsce. Opinie przedstawiane w mediach informują, że pakiet to farsa, bubel, że nie działa i że nie jest zgodny z konstytucją. Mało kto pisze, że w ciągu ok. 3 miesięcy trwania pakietu rozdano ponad 90 tysięcy kart szybkiej diagnostyki i u 25 tysięcy pacjentów rozpoznano chorobę.

Wprowadzenie pakietu miało na celu zwiększenie dostępu do lekarzy i badań diagnostycznych oraz skrócenie lub wyeliminowanie hospitalizacji. Od podejrzenia choroby nowotworowej do rozpoczęcia leczenia pacjenta nie może upłynąć więcej niż 9 tygodni, a w przyszłości ma to być nawet 8 tygodni.

Taka jest teoria, a w praktyce chyba jest inaczej. Przynajmniej od wprowadzenia pakietu słychać tylko negatywne opinie. W mediach wypowiadają się osoby, które informują, że pakiet to „największy bubel medyczny”, mówią, że to „nieudany eksperyment i należy go jak najszybciej zakończyć”. Pokazywani są pacjenci, którzy pomimo wskazań nie dostali tzw. zielonej karty onkologicznej, wytykane są błędy i zaniedbania. Dlatego dla zwykłego obywatela pakiet onkologiczny może się wydawać kolejną porażką polskiego rządu.

Mało kto mówi o tym, że po pierwszych miesiącach funkcjonowania pakietu rozdano 94 tysiące kart szybkiej diagnostyki. 97,5 proc. wstępnych diagnostyk odbyło się w zakładanym terminie. Przeprowadzono 25 tysięcy i 231 konsyliów i, co najważniejsze, u 25 tysięcy pacjentów rozpoznano chorobę nowotworową! Dodatkowo, niezależna Fundacja Watch Health Care wydała opinię na postawie przeprowadzonej analizy, że wprowadzenie pakietu osiągnęło zamierzony efekt, czyli udało się skrócić kolejki i czas od diagnozy do wdrożenia leczenia. I kto ma o tym pisać, skoro nawet na stronie internetowej pakietu onkologicznego nie ma o tym informacji, przynajmniej ja nie znalazłam. Na stronie Ministerstwa Zdrowia – cisza. Tylko jeden wpis na Twiterze.

Natomiast z komunikacyjnego punktu widzenia te liczby powinny być na pierwszym planie, powinny nas „atakować” z każdej strony. Ministerstwo Zdrowia niestety nie wykorzystuje potencjału, zbyt słabo i rzadko informuje o sukcesach. Brakuje w tych działaniach przemyślanej strategii komunikacji i spójności, dlatego przeciętny Polak myśli, że pakiet onkologiczny to błąd, który nikomu nie pomógł, a tylko zaszkodził. Jednak nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć prawidłową komunikację.

Alina Zakrzewska

Więcej na blog.hkstrategies.pl

Privacy Policy

We have updated our Privacy Notice for this website. Please click below to review.

View Privacy Policy