Kiedy oglądam złe kampanie społeczne, w 9/10 przypadkach pojawia się ten sam problem: nieznajomość grupy docelowej. Młodzi ludzie są w tym względzie bardzo wymagający, oni potrzebują wyjątkowego przekazu, ponieważ są uczuleni na każdą ściemę. Oni nie ominą szerokim łukiem nietrafionej kampanii społecznej, oni bezlitośnie ją wyśmieją, ale najgorsze jest to, że niestety to samo zrobią z problemem, który ona porusza.

Kampania „Stop dopalaczom” – Główny Inspektorat Sanitarny, 2015

Kampania miała na celu zniechęcić młodzież do zażywania dopalaczy. Miała również pokazać, w jaki sposób nastolatkowie powinni reagować na dilerów. Według danych Sanepidu najliczniejszą grupą ofiar dopalaczy są młodzi ludzie w wieku od 15 do 24 lat, zatem do nich przede wszystkim powinna być skierowana kampania. Niestety internauci nie zostawili suchej nitki na omawianej kampanii. Spot zyskał rozgłos i zapewne trafił do wielu młodych osób, którzy byli grupą docelową. Jednak czy ich odbiór kampanii oraz reakcja na nią na pewno świadczą o zrozumieniu problemu oraz przyjęciu negatywnej, odmownej postawy wobec dopalaczy? Twórcy kampanii zupełnie nie zrozumieli młodego pokolenia. Spot jest dużo bardziej zbliżony do filmów SF niż rzeczywistości, w której policja nie pojawia się na miejscu zdarzenia w ciągu kilku sekund, a diler nie czeka grzecznie, aż Panowie policjanci zakują go w kajdanki. Po oczach również razi podwórkowa jakość nagrania, która mimo wszystko nie dodaje spotowi wiarygodności.

Kampania „Na Fali Pierwszej Pracy” – „Pierwsza praca – rozsmakujesz się” – Państwowy Instytut Pracy, 2013

Pierwsza praca

Akcja informacyjna była skierowana do młodzieży (szkolnej i akademickiej) podejmującej pracę sezonową na terenie województwa zachodniopomorskiego. Plakat znalazł się na oficjalnej stronie kampanii, wywołuje on śmiech i skojarzenia wśród młodych ludzi, a niekoniecznie zachęca ich do podjęcia pierwszej pracy. Seria filmików, które były elementem kampanii „Para na etacie” jest mało przekonująca, nie są one autentyczne, przedstawiają rozwiązania prawne, które niestety są często oderwane od rzeczywistości. Partnerami medialnymi byli: telewizja lokalna, np. TVP Szczecin oraz radio RMF FM. Dla większości młodych radio czy telewizja to już przeżytek, dużo lepiej byłoby promować kampanię tam, gdzie są młodzi – czyli w Internecie oraz w mediach społecznościowych. W ramach kampanii udzielano również porad dotyczących zagadnień prawa pracy oraz BHP w specjalnych busach oznaczonych logo Państwowej Inspekcji Pracy. Akcja trwała od 1 do 14 lipca 2013 r. Punkty były czynne w określonych dniach od 9 do 17, więc jeśli ktoś pracował w tych godzinach, nie miał innej możliwości skorzystania z porad.

Młodzi ludzie, wbrew pozorom, to nie są kosmici, którzy mówią w obcym, niezrozumiałym języku, ale żeby zbudować dla nich odpowiednią kampanię, należy ich poznać, zobaczyć, czym się interesują, co oglądają, zrozumieć ich poczucie humoru oraz wrażliwość.

Marta Grabinska

Więcej na blog.hkstrategies.pl

Privacy Policy

We have updated our Privacy Notice for this website. Please click below to review.

View Privacy Policy