Czy Wy też macie wrażenie, że na polskim rynku mamy do czynienia z duopolem, jeśli chodzi o kanały komunikacji marek? Facebook oraz Twitter to dwie główne tuby komunikacyjne, wykorzystywane przez marketerów oraz brand managerów do komunikowana się z otoczeniem marki. Są to kanały, w których codziennością jest rygorystyczny algorytm oraz cała masa konkurencyjnych marek, które walczą o uwagę swoich potencjalnych klientów. W świecie mediów społecznościowych swoją rolę zaznaczają także inne serwisy, które warto włączyć do swojej komunikacji obok Facebooka i Twittera.

W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z kilkoma głośnymi akcjami w miejscach, do których marki w Polsce jak na razie zaglądają niechętnie. Jedną z nich był akcja rekrutacyjna agencji TBWA, przeprowadzona za pomocą aplikacji randkowej Tinder (TBWA Tinder from TCG on Vimeo).

Kolejną ciekawą akcją, która pokazuje siłę mniej zasięgowych kanałów, są działania marki H&M realizowane na Snapchacie. Dzięki nim marka zaangażowała do wspólnej zabawy kilkaset osób, wychodząc poza klasyczne ramy komunikacji:

Obraz wart więcej niż tysiąc słów

Medium, które marki w Polsce traktują wyjątkowo po macoszemu, biorąc pod uwagę siłę jego oddziaływania oraz zasięg, jest Instagram. Według danych Megapanel PBI/Gemius na Instagramie z końcem 2014 roku znajdowało się ponad 2,2 mln polskich użytkowników. Ciekawa jest także zmieniająca się struktura użytkowników. Według danych IRCenter najliczniej reprezentowaną grupą na Instagramie są obecnie osoby w wieku 25-34 lat, stanowiące 39% całej populacji odbiorców. Natomiast 33% wszystkich użytkowników serwisu to osoby powyżej 35. roku życia. Łamie to tym samym stereotyp Instagrama jako serwisu przeznaczonego dla młodszej grupy odbiorców, gdzie królują #selfie oraz #foodporn.

Gdzie zatem leży siła Instagrama? Przede wszystkim w samej jego specyfice. Jak pokazują badania, informacje przedstawione w formie wizualnej stanowią 90% wszystkich informacji przetwarzanych przez człowieka. Według badań 3M Visual System Division nasze mózgi przetwarzają informacje wizualne ponad 60 tysięcy razy szybciej niż wiadomości tekstowe! Obraz jest niezwykle intuicyjną, a tym samym atrakcyjną formą komunikacji. Marki coraz częściej wykorzystują możliwości, jakie otwiera przed nimi Instagram.

Wśród marek, które z dużym powodzeniem komunikują się ze swoimi odbiorcami na tym serwisie, znajduje się sieć kawiarni Starbucks (3,7 mln obserwujących), producent kamer sportowych GoPro (4,2 mln obserwujących) oraz National Geographic (12,4 mln obserwujących), którego zachwycające zdjęcia zyskują kilkaset tysięcy „polubień” dziennie. Ich działania charakteryzuje wysoka jakość publikowanych materiałów oraz lekka komunikacja wsparta konkursami. Przykładem może być akcja kawiarni Starbucks, która zachęcała swoich fanów do dekorowania kubków marki dowolnymi, indywidualnymi wzorami i dzielenia się efektami pracy na swoich profilach i oznaczaniu ich hashtagiem #WhiteCupContest.

Instagram to także miejsce idealne dla akcji specjalnych, których kontynuacja może odgrywać się w świecie rzeczywistym. Marka obuwia Aldo zaprosiła do zabawy mieszkańców Tel Awiwu. Za pomocą ustawionych w przestrzeni publicznej plakatów proszono ich o wykonanie zdjęcia swoich butów, oznaczenie hashtagiem #aldo oraz rozmiarem swojej stopy. Po kilkudziesięciu sekundach do ich stóp docierało pudełko-niespodzianka z nową parą obuwia.

Instagram jest idealnym narzędziem brandingowym. Materiały wizerunkowe, budujące świadomość  marki, wpisują się w naturalny charakter serwisu. Przykładem może być komunikacja General Electrics. Profil pokazuje życie marki z perspektywy behind the scenes:

BMW Polska, najsilniej działająca marka motoryzacyjna w Polsce, podobnie do GE buduje świadomość na Instagramie, zamieszczając wysokiej jakości zdjęcia samochodów. BMW angażuje swoich fanów poprzez konkursy, zachęcając ich do zamieszczania fotografii własnych samochodów marki.

 

Spójrzcie na to wnętrze – czy nie jest idealne?? #BMW #BMWM #X6M #MPOWER #interior

A photo posted by BMW Polska (@bmwpolska) on

Prężnie działającą marką na Instagramie jest także Original Source, która stawia na lekką, humorystyczną komunikację:

Sytuacji, w których marki mogą wykorzystywać serwis jako kanał dialogu z odbiorcami, jest wiele. Jedną z najciekawszych na polskim rynku była zeszłoroczna akcja Coca-Coli z udziałem Brand24. Dzięki innowacyjnemu połączeniu monitoringu oraz rozpoznawaniu obrazu marka weszła w interakcję także z osobami, które nie opatrzyły swoich zdjęć hasztagiem marki. Akcja, wykorzystująca po raz pierwszy w Polsce wyszukiwanie za pomocą obrazu, spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno u konsumentów, jak i w całej branży.

Poprzez Instagram marki mogą budować bliskie więzi ze swoimi odbiorcami, wchodzić z nimi w interakcję. Jest to także dobre miejsce dla obserwacji rodzących się trendów oraz śledzenia liderów opinii. W żadnej mierze nie twierdzę, iż marki powinny rezygnować z powszechnie eksplorowanych kanałów. Niemniej jednak dywersyfikacja komunikatów, poruszanych tematów oraz ich formy ze względu na charakter danego medium jest niezwykle pomocna przy budowaniu świadomości marki.

Marta Wiśniewska

Więcej na blog.hkstrategies.pl

Privacy Policy

We have updated our Privacy Notice for this website. Please click below to review.

View Privacy Policy